Lincoln Middle School
Middle School
510 S. 9th St | La Crosse, Wisconsin 54601 | 608-789-7780 | Fax: 608-789-7181

Track-Boys & Girls

2016-2017 BOYS & GIRLS TRACK

Grades: 6-8

Coach-Boys:  Dave Edwards  (dave.edwards@steeleclan.com)

Coach-Girls:  David Hale

 

Sign Up: Online prior to start of season
First Day of Practice: March 20
(To sign up online click HERE)

 

Practices begin on March 20 and are every day after school until 4:15pm (with the exception of non-school days).  Student will be bused to Central High School for practice beginning April 3.  Students are bused to and from away meets. A “DECLINE OF TRANSPORTATION” form is required if students want to ride home with a parent from away games.  There is no practice on early release or non-school days.

 

2016-2017 MEET SCHEDULE

TRACK COMPETITION ORDER OF EVENTS

2016-2017 MEET RESULTS

ONALASKA MEET APRIL 6

LONGFELLOW MEET APRIL 11

LOGAN MEET APRIL 21

LONGFELLOW MEET APRIL 28

WESTBY MEET MAY 8

CONF MEET-INDIVIDUAL

CONF MEET-TEAM

ROSTER

 

BOYS

ADAMS, COLIN
ANNIS, DARREN
BANKS, CORNELL
BORGE, KOLTER
ENGEBRETSON, AUSTIN
FIELDING, DEVON
GREANY, THOMAS
GREEN, NATHANIEL
HEAD, WILLIAM ISAAC
HUTSCHENREUTER, AIDEN
IHRKE, ALEXANDER
JICK, KALEB
JOHNSON, LUCAS
JOHNSON, RASHAWN
KATTCHEE, GABRIEL
KATTCHEE, VIKTOR
KRANZ, ETHAN
KRUSE-OPUTE, JVWELS
LARSON, KENT
LARSON, WILL
LYMAN, LEVI
MCCOY, CONNOR
MCGAFF, CHRISTOPHER
MELLOR, CONNOR
MORRISON, JACKSON
NORWOOD, JABORIUS
PEDERSON, CHRISTOPHER
PETERSON, CARTER
SCHOLTES, ADAM
SCHUTTENHELM, TALLIN
SERVAIS, QUINN
SQUIER, STELLAN
STAPLEY, DAVID
THOMAS, ZANDER
THOMPSON, DRAKE
VANG, AKORN
WESTRICH, ROMAN

 

GIRLS

AMMANN, ELISABETH
ANDONOVA, MARIA-SOFIA
BAINES, HELEN
BECK, NATALIE
BISHOP, CHLOE
BOGE, LAUREN
BOUZEK, CECILIA
BROWN, RACHEL
CHRISTENSEN, KATIE
COSBY, KJERSTIN
DINGEL, ELLIE
EDWARDS, HALEY
ENGEN, LILLY
EUBANKS, KATE
FIMPLE, MAGDALENA
FRANKE, MARTHA
FREDRICKSEN, GRACE
GREANY, ROSEMARY
HANNUM, MAGGIE
HANNUM, SOPHIE
HANSEN, CORA
HAVERLAND, ELLIE
HAWKINS, MALISSA
HOFLAND, NORAH
HUTSCHENREUTER, JENNA
IHRKE, REBECCA
JANSSON, SADIE
JARRETT, LAUREN
KIRCHNER, ELLIE
KNOBLE, KALLI
KRAUSE, AVA
KUJAK, LUCILLE
LEONHARDT, ALEXIE
LOCKLEY, SYDNEY
MASEWICZ, MADELINE
OETTEL, MCKENNA
ROCHESTER, KYRSTIN
ROSWALL, SYDNEY
ROYER, KENDRA
SCHAUF, MACKENZIE
SCHOLL, AVA
SCHRAITH, TAYA
SCHULTZ, JENNA
SCHULTZ, RAINA
SIEGEL, JASMINE
STRONG, CODI
THOMAS, KEYAMONIE
TILLMAN, CLEO
TROHKIMOINEN, AVERY JEA
TRUSSONI, CAMERAN
VANDERMOLEN, SAMANTHA
VEUM, EMILIA
WAVRA, KATE
WHITFORD HAWKINS, ANNA
WINCHEL, ANGELINA
XIONG, LENA

Track & Field School Records

Girls:

100 m. hurdles- Grace Heglund-Lohman 15.57 2007
100 m. dash- Grace Heglund-Lohman 13.02 2007
1600 m. run- Kirsten Kirkpatrick 5:22.3 1985
800 m. relay- Donna Ellefson
Anna Marchiando
Corie Iverson
Karen Williams 1:59.1 1988
400 m. dash- Kirsten Kirkpatrick 1:02.6 1985
400 m. relay- Julie Virata
Corie Iverson
Stacie Needham
Candace O’Conner 54.05 1988
200 m. hurdles- Grace Heglund-Lohman 31.06 2007
800 m. run- Kirsten Kirkpatrick 2:24 1985
200 m. dash- Ahnika Wichelt 26:9.0 2015
4×400 – Kaia Adams, Sophie Leinfelder, Jane Pinkowski, Alex Bruley 4:39 2014
High jump- Anne Marie Curtis 5′ 0″ 1994
Long jump- Tessa Erickson 15′ 3 1/2″ 2010
Triple jump- Grace Heglund-Lohman 31′ 11 1/2″ 2007
Shot put- Kourtney Waddell 28′ 3 1/2″ 1994
Discus- Maddy Slade 70’1/2″ 2015

Boys:

100 m. hurdles- Jacob Losby 13.67 2005
100 m. dash- Dillon Mattes 11.60 2006
1600 m. run- Evan Schultz 4:51:02  2014
800 m. relay- Nick LaRue
Ken Winslow
Vang Moua
Dillon Mattes 1:40.44 2006
400 m. dash- Sawyer Smith 53.1 2009
400 m. relay- Ken Winslow, Vang Moua, Carter Abicht Nick LaRue49.21 2014
200 m. hurdles- Jacob Losby 28.39 2005
800 m. run- Nathan Gardner 2:10.3 1986
200 m. dash- Dillon Mattes 24.47 2006
1600 m. relay- Evan Schultz, Marcus Jarrett, Jack Blomberg, Matt Escher 3:56:95 2014
High jump- Jeff LeClaire 6′ 0″ 1989
Long jump- Sawyer Smith 19′ 8 1/4″ 2009
Triple jump- Hans Erickson 40′ 1″ 2007
Shot Put- Josh LeClaire 43′ 10″ 1990
Discus- Willem Alvarado 128’9″ 2014