Logan High School
High School
1500 Ranger Dr | La Crosse, Wisconsin 54603 | 608-789-7700 | FAX: 608 789 7711

Announcements

Tuesday, February 19

The Student of the Month NOMINEES for the month of January were:

 

9th Grade- Makenzie Sheard, Ansleigh Raymer, Alyssa Cordova, Grace Pepin, Gerry Yang, Emilia Bennett, and Madison Eden.

 

10th Grade- Avery Trohkimoinen, Keslee Schroeder, Daniel Baggett, Aubrey Larivee, Nathaniel Powell, and Virginia Salgado.

 

11th Grade – Samantha Gotz, Caleb Trussoni, Michael Harper Jankowski, and Jeffrey Rochester.

 

12th Grade- Arianna Tesauro, Thomas Kujak, Caitlin Coffey, Jenna Miller, Vang Xiong, Gabriella Geszvain, Kimberly Zamot, and William Hoeth.

Congratulations to the January Students of the Month WINNERS:

 

9th – Alyssa Cordova and Gerry Yang

10th – Nathaniel Powell and Aubrey Larivee

11th – Michael Harper Jankowski and Jeffrey Rochester

12th – Vang Xiong and Gabriella Geszvain

LaCrossroads:  Joey Framnes and Kevon Riggle

 

*Stop down to get your pins in the main office. **

SENIORS:  Mark your calendars.

  • Josten’s will be here Thursday, March 21, during lunch time to hand out cap & gown and apparel orders. If you still owe money to Josten’s, plan on paying for your items at that time.

  • The senior class photo will be taken on Tuesday, February 26, in the field house during homeroom at 10:10 a.m. Be sure to wear GREEN! Details and purchase information is on the Logan HS website under “Everything Yearbook.”

Juniors:

Attention-Any juniors who missed the ACT pre-administration in their English class.  Please report to Student Services during your free period to take care of your registration prior to the test on Wednesday!

5TH HOUR MATH LAB WILL BE OPEN FIRST AND MIDDLE LUNCHES THIS WEEK.

The Cosmetology Club will have a group picture in the LMC at 2:30 today.

Tuesday Meetings:

  • NHS- Theater

  • Ecology Club- Room 253

  • Boys Track- MPR

  • Girls Track- Room 279

  • Girls Softball- Room 273

  • Boys Baseball- Room 262

Activities:

  • ASL FLoor Hockey vs. Holmen @ Home – 4:00 p.m.

  • Boys’ Varsity Hockey Sectional Semi-Final vs. Sauk Prairie @ Onalaska Omni Center – 7:00 p.m.

  • Boys’ Basketball vs. Holmen @ Home – 7:15 p.m.

  • Girls’ Varsity Basketball Regional Game vs. Central @ Central – 7:30 p.m.